צמצום זה שם המשחק2023-12-16T17:01:31+02:00

צמצום, זה שם המשחק

כמה מילים בזכות העיצוב המינימליסטי

מסתבר שצדק מי שאמר ש"מעט זה הרבה".
היה זה הארכיטקט ג'ון פאוסון שהפך את המינימליזם לדגל שלו. הוא טען שכמה שיש פחות אלמנטים בבית, כך יש פחות הסחת דעת לדברים הפחות חשובים. ברמה הפילוסופית המטרה היא ליצור תשומת לב לדברים, שלא שמת לב אליהם קודם. זה בכלל התחיל על יסודות הבאהאוס. חלל המגורים הפך יותר ויותר קטן, ומעצבי הפנים הפכו יותר ויותר יצירתיים. חלל קטן יכול להראות הרבה יותר גדול בעזרת העיצוב הנכון, וניצול מקסימלי של החלל. המודרניזציה, התפתחות הטכנולוגיה, ההייטק, עזרו לא מעט. הטלוויזיות הגדולות שעמדו על מזנוני ענק פינו את מקומם לטלוויזיות שטוחות תלויות על קיר, או מוחבאות בתוך ארון. הרהיטים התחילו למלא כמה פונקציות, והשמונצעס שמלאו את הסלון פינו את מקומם למרחב. אחת הטעויות הנפוצות היא שמינימליסטי הוא מקבילה לסגפני. מסתבר שממש לא. פחות זה בהחלט יותר.

קווים וצבעים

העיצוב המינימליסטי מתאפיין בעיקר בקווים נקיים, ישרים, ובכמה שפחות צבעים. גוונים בהירים מאירים את החלל, ונותנים לו תחושת מרחב. הצבעים של הרהיטים לא חייבים להיות רק אפורים או לבנים, אבל חשוב שתהיה הרמוניה בין הצבעים, שישתלבו עם הקירות, שתהיה זרימה. תופתעו כמה הפשטות הזאת משדרת עוצמה.

עיצוב פנים דירה - קיר בריקים מעוצב

רואים לבן, רואים שקוף

אם יש לכם חלונות גדולים הרווחתם, תנו לשמש ולאור להיכנס ולעשות העבודה. אור גדול זה מרחב. חלל אפלולי ניראה קטן יותר. אורות מלאכותיים יעשו גם הם את העבודה. תאורה נכונה יכולה לתת אשליית מרחב. השתמשו בגופי תאורה חזקים. עדיף אורות לבנים ולא צהובים. כדאי להשתמש בגופי תאורה צמודי קיר ותקרה. ככול שהחדר יותר בהיר, הוא ניראה גדול יותר, בדיוק כמו באופנה-  לבן משמין, שחור מרזה. בעולם העיצוב – שחור קטן, לבן גדול. מעצבי פנים משתמשים לא פעם במראות כדי ליצור תחושה של גודל. מראה מהרצפה לתקרה למשל תיתן יותר תחושה של גובה.  השתקפויות במראה יתרמו לאשליית המרחב. בחדר אמבטיה מקלחון שקוף, עדיף על מקלחון אטום.

מזעור וצמצום

תהליך הצמצום הוא לא רק תהליך צמצום של חפצים, זהו תהליך צמצום ומזעור של הרבה מאד פרטים בבית. כמה שפחות מסגרות לחלונות ולדלתות, בליטות במקום ידיות. רהיטים עם קווים ישרים לא ישאירו חלל מיותר. דאגו שהרהיטים יזרמו עם החדר, ולא יחסמו אותו. אם יש לכם נישות נצלו אותן. השאירו כמה שפחות חפצים נראים לעין. השתמשו ברהיטים שימלאו כמה פונקציות. ספה נפתחת למיטה, מיטה עם ארגז אחסון למצעים, ובמקום שידות תלו מדפים צבעוניים שישתלבו עם מיטה בהירה ורכה. שולחן קפה עם מגרות. הקפידו בחדר האמבטיה לאחסן את כל מברשות השיניים, והכלים הסניטרים באחסון סגור.

לא קר ומנוכר

לסיכום, זאת טעות לחשוב שעיצוב מינימליסטי זה קירות לבנים, ושתי ספות בז' באמצע. להסתפק במועט יכול להיות מעניין ועוצמתי. מדובר בפשטות שנותנת לחלל את מקום הכבוד שלו. אותו מקום, אותה דירה, אבל תחושה אחרת לגמרי.