עיצוב סלון2023-12-16T16:57:54+02:00

עיצוב סלון

עיצוב סלון מודרני

עיצוב סלון טיפים ורעיונות בבית מעוצב

עיצוב סלון מעצבי הפנים מתייחסים לעיצוב סלון כתכשיט ואבן הפינה של הבית הלוקח תפקיד ייצוגי, כך הוא זוכה למראה יותר מסוגנן ועשיר ומשמש מרכז הבית הפרקטי והכי חשוב בבית ומשמש כלב הבית, כאן אנו נחים ומתמסרים לרוגע ומנוחה, צופים בטלוויזיה, קוראים ספרים, פוגשים חברים וכמובן מקום התאספות המשפחה.
כמו כן בשנים האחרונות אנו רואים את הלפטופ שנהפך חלק אינטגראלי בסלון.

עיצוב הסלון בעל השפעה על מראה על סגנון הבית כולו והוא מהווה ראי לאישיותם של בעלי הדירה וסגנונם האישי. מי שאוהב את הטאצ' הכפרי, יעצב את הסלון כהיכל חמים ונעים על טהרת הגוונים הכהים, שילובים של עץ ואבן טבעית ומי שמחפשת מראה מינימליסטי מוקפד, יאהב את הספות שנושקות לרצפה, קווים ישרים וברורים, גוונים בהירים וכדומה. חובבי הקריאה ישלבו בסלון ספריות מרשימות וכורסת קריאה, בעוד מי שחשובה לו חווית הצפייה, יצייד את הסלון במסך טלוויזיה גדול, מערכת קולנוע ביתית אסתטית ומי שמחפש מוקד חברתי, יוסיף פינות ישיבה רבות לאירוח רב משתתפים, ומי שאוהב את החמימות והרוגע יוסיף קמין עיצובי שנדבר עליו בהמשך כפריט עיצובי.

מתכננים את עיצוב סלון?

לפניכם טיפים חשובים ביותר בעבודת עיצוב סלון מסוגנן נוח מרווח ונעים שנתאהב בו אז איך עושים זאת?

איזונים בעיצוב סלון

ככלל חוק ברזל בעיצוב בית הוא שמירת האיזונים ושיווי המשקל בין החללים במיוחד של החלקים המשותפים בבית. שמירת האיזונים (אדריכלות פנים) והנדסת האנוש הם האלף בית של עיצוב פני המרחב הם בעצם משליכים על הרושם הראשוני אם הבית יראה מעוצב או לאו.

בבואנו לעצב את שטח הסלון חשוב לקחת בחשבון את החלל ואת ייעודו. יש לשאול את השאלות הנכונות והמקצועיות, לתת את דעת על החלל הנמצא: חלל גדול, חלל קטן, נמצא באופן ספייס עם המטבח ופינת האוכל או בחלל נפרד? חלל רבוע או מלבני? מואר או חשוך? לכל אחד מהאלמנטים הללו אנו מתייחסים בצורה שונה במתן פתרונות כשבאים לעצב את הסלון.

דוגמא קטנה לכך: הבנייה המודרנית הקונבציונלית היום קומפקטית המתאפיינת בחללים קטנים יחסית ולכן נרצה לתת רושם ויזואלית בעיצוב הפנים שיראה חלל גדול יותר ומאוורר.

באם החלל קטן יחסית נרצה לרכוש רהיטים שלא יסתמו את החלל, לאו בהכרח חוסר מקומות ישיבה אך בנפחים אחרים, לדוגמא משענות הידיים של הספות והכורסאות לא תהיינה עבות ומגושמות בכך אנו מקטינים את המראה הוויזואלי של הספה והחלל יראה גדול יחסית לרהיט. כן נתייחס לשאר הפריטים והריהוט בסלון המעוצב באותו האופן.
המוטו שלי והסוד העיקרי שלי בעבודת עיצוב סלון: same space different feel.

עיצוב סלון מודרני יוקרתי

סלון מעוצב בחלל אופן ספייס

סגנונות עיצוב סלון

ראשית חשוב לבחור קו מנחה לעיצוב הכולל של החלל כדי שתוכלו לרהט אותו לפי הסגנון המבוקש ויתרמו לתחושת האווריריות של הסלון אותו נרצה לעצב.

לפנינו מספר סגנונות המאבחנות את עיצוב הסלון הישראלי:

עיצוב סלון מודרני - ניתן להשתמש בגוונים לבן שחור ואפור, או להשתמש במוצר אחד דוגמא הספה בגוונים עזים אשר נותנים את הדומיננטיות ואת החיות בחלל. הקווים עיצוב סלון מודרני יהיו בעלי קווים גיאומטרים ישרים חדים ולא עגולים. הסגנון המודרני מתאפיין ברהיטים מנימליסטיים - לא חנות רהיטים - אך דומיננטיים בצבעם ורכים במראם אך גם מנוגדים בצבעם. כגון צבע אוף וויט ועם יש ילדים מוסיפים לאוף וויט קצת טון אפור ושחור בכדי שהלכלוך לא יראה. היום יש בדים שדוחים לכלוך ומים וקלים לנקיון.

עיצוב סלון אורבני -  מינימליזם - עיצוב מנימאליסטי, טריקים חדשניים, שימוש רב במתכת, פרזולים, בטון מוחלק, זכוכית, בחירת סלון עשוי עור ועוד.

עיצוב סלון סקנדינבי - שנקרא גם עיצוב סלון נורדי - המאובחן במינימליזם קווים מאוד פשוטים נקיים, עיצוב קר וחיוור בגווניו ובצבעים, אך מנגד יש משהו בסגנון שיוצר חמימות ורוגע כמו כן ורהיטיו פונקציונאליים ופשוטים ולא לוקחים הרבה מקום. אגב בעיצוב הנורדי אין זכר לרשמיות בעיצוב ולכבדות והכל מותר.

עיצוב סלון אקלקטי -  נוכל לבחור אוסף של פריטים מתקופות זמן שונות ובסגנונות מגוונים ובחומרי גלם שונים. עיצוב זה מאובחן בשפע או בכמה סגנונות שהשולט ביניהם הינו סגנון קלאסי. סגנון זה דורש חשיבה יצירתית ויציאה מהקופסה שכן הפריטים, האלמנטים והחומרים הנבחרים צריכים להשתלב זה בזה ולהתאים בינהם, אחרת נקבל תוצאה הפוכה, וליצור בקלות דיסהרמוניה ואזי אין עיצוב פשוטו כמשמעותו ולבטח לא נרצה שהסלון המעוצב שלנו יהפוך לסתם ערימת רהיטים לא מחוברים שלא שייכים אחד לשני - ולכן במיוחד בעיצוב זה נזדקק למעצבת פנים מקצועית שתכוון ותפלס לנו את הדרך.

עיצוב סלון כפרי / כפרי לייט – סגנון עיצוב הטבעי  - מראה חמים ומזמין. רהיטים כפריים בניחוח פרובנס עם פיתוחים המתאפיינים בחומר גלם הנמצא כגון סוגי עצים שונים, אבנים טבעיות, פרופילי ברזל טבעיים וטקסטיל מעוטר ורקום. כאן נתחיל לעצב את הסלון מאריחי הריצוף או מהפרקטים מעץ גושני אותנטי, נמשיך לרהיטים העץ הכבדים והדומיננטיים, צבעי פסטל לקירות ולרהיטים, ומשם כמובן לווילונות הכבדים יותר, לכריות הצבעוניות ולאביזרים המשלימים.
חשוב להבהיר שסגנון זה הרבה פחות מתאים לדירות קטנות אלא עם הופכים את הסגנון לסגנון כפרי לייט.

עיצוב סלון יפני - מתאפיין עיצוב מנימליסטי הדוגלת בתורת הפאנג שוואי, הריהוט בעל קווים ישרים ונקיים, הסגנון מבטל את הצורך בשימוש רהיטים כבדים אלא המתאפיינים בקלילות שניתן להזיזן בקלות לשם שינוי התצורה, החללים נשתדל שיהיו מופרדים במחיצות הניתנות לשינוי כמובן אצלינו בישראל ניתן לעשות זאת רק בשטחים הציבוריים שכן אנו אוהבים גם פרטיות. הרהיטים עשויים בדרך כלל מחומרים טבעיים בבטון חשוף. וכמובן איך לא נזכיר את מחצלות הקש, מזרקות המים הקטנות לסלון, תמונות מנייר אורז ועץ הבונסאי הננסי המקשט את החלל.

עיצוב סלון מתקופת הבארוק - סגנון עיצוב מפואר מתקופת הרנסנס מהמאה 17 ותחילתו באיטליה - סגנון לא קונבציואנלי יצירתי עד מאוד, המאופיין ביוקרה, בכבדות בתאטראליות מעניינת והמון רומנטיקה. החומרים המשולבים בסגנון זה קטיפות למיניהם בדי משי צבעוניות דרמטית ועשירה וצבעיה חמים. לאחרונה יותר ויותר נכנס לישראל נישה מעניינת זאת. הרהיטים כבדים ומאסיביים עם הקאפיטונאז, הקירות עם פסי הפיתוחים לרב בזהב והתמונות השמן המרהיבות והווילונות הכבדים. בקיצר מי שבוחר לעצב את הסלון בסגנון זה בוחר לחיות בארמון פשוטו כמשמעותו.

עיצוב סלון מודרני יוקרתי

עיצוב סלון אקלקטי

מערכת ישיבה סלונית

עיצוב סלון איזו ספה תתאים לחלל שלנו? – האם נרצה ספה מאסיבית מרופדת היטב או ספה קלילה עם רגליים, ספה שנושקת לרצפה או ספה גבוהה יחסית, או ספה ארוכה של 3.2 מ'? או האם נרצה ספת שלזונג שנוכל לרבוץ עליה? האם לצד הספה תרצו לשלב מערכת דו מושבים או תעדיפו לפזר כורסאות ברחבי החלל? ועוד ועוד שאלות יעלו ככל שתתעמקו בנושא.

ואוו... אנו רואים שמה שלא נעשה לספה שנרכוש תהיה דומיננטיות בחלל. לאחר שהגדרנו את הסגנון שנרצה לעצב את הסלון שלנו, בבת אחת עולות כל השאלות שהעלינו, ולכן עלינו למזער את השאלות ולהוריד לפי שיטת הלמינציה, ולהתאימם ע"פ עם סגנון העיצוב אחיד שילווה אותנו בבחירות.

המבחר העצום בחנויות מקשה לא אחת על הבחירה אך נעזור לכם,  וזאת בכדי שיהיה לכם קל יותר וסלון מעוצב נכון יותר שיתאים לאווירה ולאופי הבית אך יחד עם זאת שתהיה פרקטית, בעלת נוחות ומרווחת.

קיר מעוצב בסלון

לאחר שבחרנו מערכת ישיבה מושלמת פרקטית ונוחה, כעת אנחנו מתפנים ומתחילים במלאכת עיצוב הסלון: בחירת מיקום קיר כח דומיננטי שימרכז את העין שלנו ויהווה את האטרקציה. כמובן הדבר נעשה על פי גודל החלל הנתון.

אנו יכולים לבחור קיר כוח דומיננטי עם תוספת קמין מעוצב ומעליה טלוויזיה או עיצוב גבס או עץ מיוחד או בריקים. הקמין משדר יוקרה, היום ישנם כמה וכמה סוגי קמינים, והמון מרווחי מחיר, כך שלא צריך להיות פריט יקר אך התוספת המשמעותית בעבודת עיצוב סלון היא ענקית ושווה כל שקל. אגב קמין מתאים לכל סגנונות העיצוב מה שמשתנה צורת הקמין והטקסטורה סביבה.

קיר כוח דומיננטי יכול להיות קיר בריקים מולבן או טבעי, קיר בעל צבע אחר או טקסטורה שונה כגון שליכט צבעוני, אפקטים בצבע היום יש גם צבעים אקולוגים לכל החברות טיפה יותר יקר אך שווה לכל אוהבי הטבע ושמירה על הסביבה ועל בריאותינו.

קיר כוח דומיננטי יכול להיות טפט בעל טקסטורה מעניינת ומושכת את העין. אלה רק מקצתם של הרעיונות, ישנם עוד הרבה אלמנטים שנוכל להזכיר כגון ספריה מעניינת ועוד.

נוכל למקסם את עיצוב הסלון  למי שיש בית עם קומות וחלל המדרגות אם ישנו לא מנוצל, נוכל בנקל להפוך לארונית יפה פתוחה או סגורה ושימושית, אך כמובן נשמח להגיע ולייעץ באופן אישי וישיר.

עיצוב סלון בצבעי שחור לבן

עיצוב סלון - תאורה מוסיפה את הטאץ' הנכון

לתאורה אפקט משמעותי ביצירת האווירה המבוקשת בעבודת עיצוב סלון נכון. בתכנון תאורה אנו צריכים לחשוב על כמה תסריטים: תאורה הצפה מלאה בד"כ תשמש אותנו כשבאים אורחים בני משפחה. תאורת אווירה - כשבאים לנוח או לרבוץ ליד הטלוויזיה, תאורה זאת משמש כאווירת רקע גם אם אנו לא נמצאים בסלון. תאורה זאת מדגישה את היופי בעיצוב הסלון, ובכך גם מגדילה את החלל ויזואלית.

האפקטים של התאורה נכונים לכלל סגנונות העיצוב ובנוסף אנו משחקים באור ובצל האלומה וההילה הנוצרות ויוצרים אווירה ומיוחדות. גופי התאורה הם שונים ומגוונים עד מאוד לכן לא הרחיב כי זאת תורה שלמה.

נבחר גופי תאורה שמושכים את העין ואת תשומת הלב משנדלירים בסגנון עתיק ועד גופי תאורה מודרניים, ספוטים ופסי לדים. בדקו שהתאורה יוצרת פיזור נכון של האור ובנוסף, תוכלו למקם גופי תאורה שיאירו אור ממוקד על מתחמים מוגדרים כגון פסלים מעניינים בחלל או ישירות על הספה ועוד.

נוכל לעצב תקרה צפה הכוללות תאורה נסתרת, והנמכות למיניהן שיתנו טאץ לעיצוב מודרני.

הלבשת הסלון - אביזרים משלימים לעיצוב הסלון

לאחר שהשלמנו את הביצועים שתיארנו למעלה נוכל לעסוק ביתר: חומר שעשוי שולחן הסלון, עץ או זכוכית, גודלו, וצורתו בהתאם לסגנון העיצוב הנבחר ובהתאם לגודל החלל. בכוחם של האביזרים המשלימים לתרום הרבה לאופי ולאווירה. תוכלו לבחור אביזרים בסגנון וגוונים תואמים בצורה הרמונית לריפוד של מערכת הישיבה והכורסאות או להפך – להשתמש בהם לצורך נגיעה עיצובית ססגונית למערכת הישיבה. להוסיף כריות עם טקסטורות מיוחדות, ווילונות שמכניסים אור יום אך מוסיפים גם גוון עליז, שטיח, מסגרות של תמונות, ואזות, חפצי נוי ועוד.

פריטי טקסטיל מהווים חלק בלתי נפרד מעיצוב הסלון: הוסיפו וילונות רגועים (בהירים או אטומים או גם וגם), שטיחים רכים ונעימים, כריות נוי. להלבשת התקרות גם יש חלק נכבד בסגירת מעגל העיצוב והסטיילינג.

עיצוב סלון מודרני יוקרתי